22.53.51 Nagyobb a baj mint gondoltuk, sugárzás pusztíthatja el a bolygó nagy részét |
Elég nagy a baj. Az amerikaiak atomszarkofágja repedezik sok idő óta de ennél is nagyobb baj fenyeget minket.
Hasonlításképpen nézzük meg a két legismertebb atomszarkofágot.
Csernobil: 1986. Április. 26. Egy tesz rosszul sült el és az atomerőmű 4-es blokk atomreaktora megszűnt létezni. Azaz eltűnt szó szerint. A baleset során nadjábol 200 ezer négyzetkilóméter vált sugárszennyezetté. A sugárzó fűtőelem 200 tonna. A régi szarkofág fölé 2016 novemberében helyezték végső helyére az új szarkofágot, amely 275m széles - 110m hosszú - 105m magas, és mintegy 36 ezer tonnás acélszerkezet az egész reaktort befedi kb még 100 évig.
Az Amerikai atomszarkofág: Az amerikai hadsereg 105 felszíni atomrobbantást hajtott végre a Csendes-óceánon 1946 és 1962 között a Pacific Proving Grounds kódnevű területen, ami nagyjából a Marshall-szigeteket és több közeli atollt fedte le. Mivel rájöttek hogy ez mekkora természeti károkat okoz, egyszerűen orvosolták a problémát.
Az 1958 májusi atomrobbantás után maradt kráterbe lapáltolták a radioaktív hulladékokat és a fertőzött földet.
21 év mulva, 1979 ben helyezték el a betondómot amely 115m átmérőjű, 46cm vastag és 358 betonelem alkotja. Mintegy 73 ezer köbméter atomhulladékot zár le. Ez a 73 ezer köbméter ha már csak vívben is számoljuk akkor ez 73 ezer tonnát jelent. Mégegyszer hangsújozva hogy csak víz súlyával számolva. Az atomhulladék és a sugárszennyezett föld ennél jóval nehezebb. Kérdés hogy még mennyi ideig zárja le a dóm ugyanis a probléma ott kezdődik hogy ez az atomsírhely földbe lett ásva szó szerint és dómnak még csak alapot sem csináltak. Alatta ugyanis csak földréteg van de ez csak a kisebbik gond.
Mégnagyobb problémát jelent hogy ez a terület egy Csendes-óceánon lévő szigeten van. Tehát a sugárszennyezettség szivárog a talajba illetve az óceánba is. A betondóm nincs felügyelett alatt sem, és a sugárzáshoz hozzá járul az is hogy a dómon repedések keletkeztek. A globális felmelegedés által az óceánok, tengerek szintje folyamatosan emelkedik, és csak idő kérdése hogy mikor lessz víz alatt az atomsírhely. Ha ez bekövetkezne, az akár föld méretű pusztítást végezne. Az egész óceán rövid idő alatt beszennyeződne, vele együtt az összes élővilággal. Majd idő kérdésehogy az egész bolygót mikor fedi be a szennyeződés. Tehát egy elhanyagolt és a Csernobiliénál jóval radioaktívabb területről van szó.
|
|
Összes hozzászólás: 0 | |